ağva doğa sporları

Ağva’da Hangi Sporlar Yapılır? – Nehirde Kano Heyecanı

Ağva 2,5 kilometreye uzanan plajları, sakin ve temiz koyları ile bilinse de bir de doğa sporlarına olanak tanımasıyla da adını duyuruyor. Günümüzde artık üniversite gruplarının ve iş topluluklarının uğrak noktası olan Ağva doğa sporlarıyla keyifli tatillerin adresi haline geliyor.

Siz de sadece yüzmek ve güneşlenmek istemiyorsanız bu cennet yörenin nimetlerinden yararlanmayı unutmayınız. Göksu ve Yeşilçay nehirlerinin yanı sıra bir de Karadeniz’in hırçın suları ile yemyeşil ormanlar dilediğiniz gibi spor yapma olanağı tanıyor sizlere, tadını çıkarın.

Çılgın Derelerde Kano Heyecanı

Ağva’da kano su aktivitelerinden en eğlencelisi olarak karşımıza çıkıyor. Karadeniz’in sularına karışan nehirlerde yapılan bu sporda gözlerinizi botlardan ayırabilirseniz; dağları, deniz fenerini, kartpostallık görüntüleri seyredebilirsiniz.

Ağva’da kano nerede yapılır diyenler için mükemmel 2 seçenek bulunur. Ağva kano güzergahları:

 • Göksu
 • Yeşilçay çevresinde belirlenir.

Ağva’da kano heyecanına dilerseniz turlarla dilerseniz bireysel olarak kavuşabilirsiniz. Firmaların kano turlarının sağladığı imkanların yanı sıra Kurfallı üzeri ya da köylere doğru yol üzerinde gördüğünüz işletmelerden belirli bir kiralama ücreti karşılığında kanonuzu ve küreklerinizi edinebilirsiniz. Ağva kano turuna 30 ila 40 TL arasında bir ücret ödeyerek Yeşilçay’dan başlayıp Hacıllı Köyü’ne kadar eğlenceli bir serüvene adım atabilirsiniz.

Ağva’da Avcılık – Adrenalin Arayanlara!

Bu zengin coğrafyada birbirinden farklı hayvan türleri ile karşılaşacaksınız. Dilerseniz farklı bir deneyim olarak eğitmenler eşliğinde ava çıkabilirsiniz. Ağva’da avcılık gezileri kontrollü şekilde düzenleniyor. Ağva avcılık etkinliklerinde:

 • Balık
 • Kuş
 • Domuz avcılığı belirli dönemlerde yapılıyor.

Ağva’da avcılık yaparken en keyiflisi olan balık avcılığını deneyebilirsiniz. Yeşilçay ve Göksu nehirlerinde çeşitli tatlı su balıklarını, Karadeniz kıyılarında ise hamsi bulabilirsiniz. Mangalınızı da getirdiyseniz uygun alanlarda balıklarınızı pişirerek tadabilirsiniz.

Kuş avcılığı ise rehberler eşliğinde yapılabilir. Bölgede her kuşu avlamak serbest değil elbette.

 • Ördek
 • Bıldırcın
 • Keklik
 • Su tavuğu
 • Çullukgibi av hayvanlarıyla karşılaşabilirsiniz.

ağva tatili

Ağva Kamp Alanlarında Doğal Hayatı Gözlemleyin!

Ağva’da kamp abartmaksızın her yerde kurulabilir. Yemyeşil alanları, bakir koyları ve ormanları ile tatilcilerin daha uygun bir yer bulması imkansız. Bazı plajlarda yaz aylarında çadırları görürseniz hiç şaşırmayın, siz de onlara katılabilirsiniz.

Nehir kıyıları izci gruplarına ve üniversitelerin doğa topluluklarına ev sahipliği yapan Ağva’da kamp ve piknik yapma aktivitelerine izin verilen yer Hacıllı Şelaleler Parkuru oldukça ilgi görüyor. 6 km uzunluğundaki parkura ulaşmak için dağ yolundan aracınızla yola çıktığınızda yolun 7. kilometresinde Hacıllı Köyü’ne varmanız gerekiyor. Dileyen konuklar için Green Park Camping 100 çadır ve karavan konaklama imkanları ile hizmet veriyor. Bungalovlar da Ağva’nın atmosferine farklı bir özellik katıyor.

Ağva’da Trekking ve Bisiklet Turlarına Katılın!

Bu cennet bölgenin sizlere sağladığı bir diğer güzellik ise trekking ve bisiklet turları. Tek başınıza ya da arkadaş grubunuzla bisikletinizi getirerek ya da bölgeden kiralayarak sahil şeridindeki parkurlarda gezinizi yapabilirsiniz.

Ağva’da trekking için Göksu ve Yeşilçay mevkiinden gezinize başlayarak;

 • Kalemköy
 • Hacıllı köyü
 • Akçakese köyü
 • Aşıklar yolu gibi önemli noktaları görebilirsiniz. Yiyecek ve içeceklerinizi, mayo ve bikinilerinizi yanınıza almayı unutmayın.

Ağva’da doğa sporları olarak birbirinden farklı aktivitelerle heyecan yaşayabilirsiniz. Kanodan bisiklet turlarına kadar dilediğiniz her sporu yapabilirsiniz.

Yakın Bölge Otelleri Tatil Fırsatları

Tatil Bölgeleri