ağva tekne turları

Göksu ve Yeşilçay Nehirlerinde Tekne Turu

Ağva tekne turları bahar ve yaz aylarının vazgeçilmez etkinliklerinden biri olarak kabul ediliyor. Özellikle günübirlik Ağva turu ile tatil merkezine gelenler bu aktiviteyi mutlaka yapıyorlar.

Ağva tekne turu dışında huzurun ve yemyeşil bir doğanın merkezi olarak da biliniyor. İstanbul’un 97 km. uzağında yer alan Ağva, kalabalıktan uzaklaşıp nefes almak isteyenler için ideal bir seçenek oluyor. Göksu ve Yeşilçay Nehirleri arasında konumlanan Ağva, doğal zenginlikleri ile tekne turlarından bitki gözlemciliğine kadar geniş bir aktivite seçeneği sunuyor.

Kelime anlamının “iki dere arasındaki köy” olmasından mıdır nedir bilinmez tarih boyunca nehir aktiviteleri ile bilinen Ağva’da dilerseniz siz de tekne turları ile farklı bir deneyim yaşayabilirsiniz. Ağva’ya gittiğinizde nehir kenarında sizi bekleyen tekneleri göreceğiniz için aktivite için herhangi bir rezervasyon yaptırmanıza gerek yok. Ağva tekne turu heyecanını dilediğiniz an yaşayabilirsiniz.

Göksu ve Çanak Derelerinde Tekne Turları

Ağva tekne turu dendiğinde akla Göksu, Çanak ve Yeşilçay dereleri gelir. İzmit’in Çal tepesinden kaynaklanarak Ağva’da Karadeniz’e dökülen Göksu ve Çanak derelerinde tekne ve motor kiralayarak ailecek keyifli bir geziye çıkabilirsiniz. Günübirlik Ağva turu kapsamında, tur rehberlerinizle birlikte tekne turlarına katılabilirsiniz.

Otellerin kıyısında yer aldığı ve huzurlu manzarası ile görenleri büyüleyen Göksu Nehri üzerinde de Ağva tekne turları düzenlenir. Özellikle romantik çiftler için önerilir.

Çevre Koylara Tekne Turları

Konaklamalı Ağva turu ile tatil bölgesine geldiyseniz tekne turları seçeneklerinizi daha geniş tutmanızı öneririz. Kiralayacağınız tekne ile Ağva çevresinde 15-20 dakikalık mesafelerde bulunan koyları, küçük adaları, ormanlık alanları ve kayalıkları görün, fotoğraf makinenizle güzel anlarınızı ölümsüzleştirin.

Ağva tekne turları sırasında özellikle Gelin Kayası’nı görün. Rüzgar ve denizin işbirliği yaparak oluşturduğu eşsiz görüntüyü hafızalarınıza kazıyın. Vaktiniz varsa çevre köylerde durarak yerli halkla tanışın, pazarlardan alışveriş edin ve yöresel yemekleri tadın.

Balık Tutmayı İhmal Etmeyin!

Konaklamalı Ağva turu ile gelenler mutlaka ve mutlaka tekne turları sırasında balık tutmayı ihmal etmemeliler. Ağva, iki nehrin arasında olduğu için zengin balık çeşidiyle misafirlerine keyifli bir etkinlik yapma imkanı verir.

Oltanızı yanınızda getirirseniz siz de balık avlayabilirsiniz, farklı bir anınız olabilir. Olta takımınız yoksa otelinizden ya da merkezden edinebilirsiniz.

ağva tatili

Karadeniz’de Yüzün!

Tekne turları sırasında kendininiz nehrin serin sularına atmak isteyebilirsiniz. Tekne turu programınızı aksatmaması açısından bu isteğinizi Karadeniz’de gerçekleştirmenizi öneririz. Karadeniz’in buz gibi sularında yaz sıcağının bunaltıcı etkisinden kurtulabilirsiniz. Ancak hırçın dalgalara dikkat etmenizde yarar var.

Dilerseniz otelinizin hemen yanı başında olan Göksu Nehri’nde kaplumbağa, balık ve ördeklerle birlikte yüzebilirsiniz.

Tüm Bu Aktiviteleri Yapabilmek İçin Ağva’ya Ne Zaman Gidilir?

Ağva’da tekne turu, balık tutma ve yüzme gibi aktiviteler genellikle bahardan yaza geçiş döneminde ve yaz aylarında yapılır. Ağva’da Akdeniz ve Karadeniz ikliminin hakim olduğu bir geçiş iklimi olduğu için yaz mevsiminde hava sıcaklıkları 30 dereceye kadar çıkmaktadır. Yazın deniz sezonun da açılması ile gönlünüzce serin sulara girebilir, tekne turlarında eğlenebilirsiniz.

Ağva günübirlik tekne turları ve konaklamalı gezilerle sizleri bekliyor. Fırsatları kaçırmayın…

Tatil Bölgeleri