ağva nehir

Butik Turizmin Merkezi Ağva Nehirleri

Bir tarafta Göksu, diğer tarafta Yeşilçay… Ağva nehirleri yemyeşil ormanlar arasından konuklarını karşılıyor. İstanbul’un Anadolu Yakası’na 2 saat uzaklıkta olan Ağva, yeşil ile mavinin iç içe karıştığı bir coğrafyada ziyaretçilerine huzur dolu saatler sunuyor. Ağva nehri ve nehir kenarı otelleri unutulmaz tatillerin adresi oluyor.

Şile sonrasında bol virajlı yolları ile sizlere keyifli yolculuk hazırlayan Ağva’ya; yüksek ağaçların oluşturduğu yemyeşil tünellerden geçerek, yol kenarında otlayan inekleri ve ağır ağır yürüyen kaplumbağaları izleyerek ulaştıktan sonra doğal tabiatı ile özellikle yerli turistlerin gözdesi olan Ağva otelleri ve nehri sizleri karşılıyor. 4 mevsim farklı güzellikleri ile adeta cennetten bir köşe olan Ağva’da gönlünüzce tatil yapma imkanı buluyorsunuz.

Hafta sonu kaçamaklarının ve günübirlik Ağva tatillerinin adresi Ağva nehirleri Göksu ve Yeşilçay olarak adlandırılıyor. Ağva’nın batı kenarından Göksu nehri, doğu kenarından ise Yeşilçay nehri geçiyor. Ağva Göksu nehri en çok bilineni olsa da Ağva Yeşilçay nehri Göksu’ya göre daha büyük; Karadeniz’e döküldüğü yerde ise Ağva limanını ve teknelerini barındırıyor.

Ağva nehri otelleri ve turistik tesisler de genellikle Göksu nehri çevresinde yoğunlaşıyor. Göksu deresi iki yanında oteller, evler ve restoranlar bulunuyor. Göksu nehri boyunca araba sürecek ya da yürüyüş yapacak yer olmadığı için konuklar için en iyi seçenek Yeşilçay nehri ve Göksu deresi boyunca uzanan tesislerde oturmak ya da deniz bisikletine binmek oluyor.

Ağva Göksu Nehri

Şehrin batısından başlayarak Karadeniz’e dökülen Göksu nehri, büyüleyici sazlıkları ve yemyeşil bitki örtüsü ile kaplıdır. Göksu deresi sahilinin her iki tarafı konaklama ve günübirlik tesislerle çevrilidir. Karadeniz kıyısında 4.5 km’lik kumsalı olsa da burada denize girmek sakıncalıdır. Kış aylarında kuzey rüzgarlarının ve dalgaların etkisi altında kaldığı için nehir akıntılıdır.

Göksu deresi son 15 yılda eko turizm ve butik turizmin yoğunlaştığı bir bölge olmuştur. Göksu nehri Ağva aktiviteleri için de elverişli olduğundan her geçen yıl ziyaretçi sayısı artmaktadır.

Ağva Yeşilçay Nehri

Ağva’nın doğusunda kalan Yeşilçay nehri adını bitki örtüsünün suya yansıyan renginden almıştır. Göksu nehrine göre daha uzun olan Yeşilçay çevresinde de oteller ve restoranlar bulunmaktadır. Deniz bisikleti kiralayan tatilciler nehrin tadını daha iyi çıkarırlar.

Ağva’nın Muhteşem Bitki Örtüsü – Kuş Gözlemciliği

Ağva Göksu deresi doğal ve temiz bir atmosfere sahip. Şehirden kaçış noktası olarak değerlendirilen Ağva Göksu nehri, kuşlar, kurbağalar, kaplumbağalar ve balıklarla çevrili muhteşem ortamı ile sizleri dinlendirecek ve yenileyecek.

Göksu nehri kano ve deniz bisikleti ile 5km kadar dere içlerine ilerlemenize imkan veriyor. Denizden içeri girildikçe de yerleşim olmayan bölgelerde farklı kuş türlerini görebileceksiniz. Ağva nehri kızıl gerdan, yalıçapkını, saka, florya, karabatak, bülbül, çulluk gibi kuş türlerini karşınıza çıkaracak.

Ağva Nehirlerinin Misafirlerine Sundukları

Ağva nehri genellikle motorsuz araçlar tercih edildiği zaman daha keyifli oluyor. Siz de Göksu ve Yeşilçay nehirlerinde deniz bisikleti kullanmayı deneyebilirsiniz. Balık tutmayı seviyorsanız bol miktarda kefal avlayabilirsiniz. Ayrıca sazan, çapak ve kızılkanat gibi balık türleri ile karşılaşabilirsiniz.

Yaz aylarında ise Karadeniz sularında yüzebilir, Göksu nehri safarilerine ve kumsal partilerine katılabilirsiniz. Ağva nehri sizlere eğlenceli aktiviteler hazırlayacak.

Ağva Nehirlerine Nasıl Gidilir?

Ağva nehir kenarına ve Ağva’ya nasıl gidilir diye merak edenlerdenseniz aracınıza atlayarak şehir tabelalarını takip edebilirsiniz. İstanbul’a 97 km uzaklıkta olan Ağva’ya Ümraniye – Şile yolunu takip ederek gelebilirsiniz. Şile’den sonra, Ağva’ya giden sahil yolunu kullanarak, Kabakoz, İmrenli, Akçakese ve Kurfallı güzergahını izlediğinizde 1.5 – 2 saatte Ağva’da olursunuz.

Otobüs ile gelecekseniz de Üsküdar ve Ümraniye’den her saat başı kalkan Şile – Ağva otobüslerine binebilirsiniz. Ağva Göksu nehri nasıl gidilir sorunuza merkezi olması nedeniyle farklı cevaplar verecektir.

Ağva Nehri Çevresindeki Oteller

Ağva nehri ve gezilecek yerleri ile sizleri kendine hayran bırakacak. Ağva nehri otelleri de kaliteli konaklama hizmetleri sunacak. Ağva Göksu nehri otelleri nehir manzaralı odaları, enfes lezzetler sunan restoranları ve eğlence aktiviteleri ile ayrıcalıklı tatil fırsatları sunacak.

Ağva nehri otelleri arasından en beğenilenler:

 

Ağva nehri otelleri, sundukları imkanlara ve oda türlerine göre fiyatlarını belirlerken sizlere nehir manzarası ve eğlenceli aktiviteler sunuyor. Uyanır uyanmaz Göksu nehri manzarası ile karşılaşacağınız, geceleri ise ay ışığını ve yıldızlarını seyredeceğiniz konforlu otellerde Ağva otel erken rezervasyon fırsatlarıyla yerinizi hemen ayırtabilirsiniz.

Yakın Bölge Otelleri Tatil Fırsatları

Tatil Bölgeleri